Dünya Fotoğrafçılık Günü

Her yıl 19 Ağustos’ta fotoğrafçılar ve fotoğraf meraklıları Dünya Fotoğrafçılık Günü’nü kutlar. Bu günün amacı çekilen fotoğraflarla dünyada güzel değişiklikler yaratmak için insanlara esin vermek, onları yüreklendirmek ve fotoğraf sayesinde birbirlerine bağlamaktır.

Anı yakalamanın ve anı biriktirmenin en tatlı yolu fotoğraf çekmektir. Bizde Gürgençler olarak bu özel günde anılarınızı daha da güzel biriktirmeniz için sizlere iPhone ile fotoğraf çekmekle ilgili eğitimler vermek istiyoruz.

Dünya Fotoğrafçılık Günü’ne özel mağazalarımızda iPhone ile Fotoğrafçılık etkinliğimize davetlisiniz. Yapmanız gereken, katılım formunu doldurup 19 Ağustos 14:30 - 15:30 saatleri arasında seçtiğiniz mağazamızda hazır bulunmanız. Katılım formu; www.gurgencler.com.tr/fotografcilik-workshop

Etkinlikte iPhone ile çektiğimiz fotoğrafların daha kaliteli olması için iPucları ile bunları öğreneceğiz. Sizlere, bu yazımızda iPhone’larda fotoğrafçılık deneyimi konusunda yararlı olduğunu düşündüğümüz bazı bilgileri sunmak isteriz.

  • Kameraya girip fotoğraf çekme kısmındayken deklanşöre basılı tutarsanız video çekmeye başlarsınız ve parmağınızı sağa doğru kaydırdığınız zaman videoyu kilitleyip kaydetmesinin devam etmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca video çekerken veya fotoğraf kısmından videoya geçiş yaptığınız zaman güzel bir an yakaladınız ve videoyu durmak istemiyorsunuz, sağ altta bulunan deklanşöre basarak video devam ederken fotoğraf da çekebilirsiniz.
  • Fotoğraf çektikten sonra derinliğini istediğiniz gibi ayarlayabileceğinizi biliyor muydunuz?  Çektiğiniz fotoğrafa girdikten sonra sağ üstte bulunan düzenle kısmına tıkladıktan sonra sol üstte bulunan f ‘ye tıklarsınız derinlik ayarına girip istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Fotoğraf çekerken de derinlik değerini ayarlamak istiyorsanız sağ üstte bulunan f ’e tıklarsanız çekim sırasında da ayarlayabilirsiniz.
  • Uzun pozlamayı Gündüz’de yapabilirsiniz desek ne derdiniz? Uzun pozlama için genelde ışığın az olduğu ortamlar veya zamanlar tercih edilir ama iPhone bu konuda da bize kolaylık sağlıyor. Fotoğraf çekerken LİVE modunu açıp fotoğraf çekerseniz, fotoğrafa girip sol üstte bulunan LİVE’a tıklayıp uzun pozlamayı seçebilirsiniz.
  • Bazen sizin de çekeceğiniz fotoğrafı kadraja sığdıramadığınız oluyor mu? iPhone telefonunuzla fotoğraf çekerken çevrenin dışının da görünmesini, ultra geniş açılı fotoğraf çekmeyi istiyorsanız Ayarlar>Kamera kısmından çerçevenin dışını görüntüle seçeneğini aktif ettiğin zaman artık daha geniş açılı fotoğraflar çekebileceksiniz.
  • iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max üzerinde Apple ProRAW fotoğraflar çekmek için kamerayı kullanabilirsiniz. Apple ProRAW ; pozlama, renk ve beyaz dengesi ile ilgili ayarlamalar yaparken ek yaratıcı denetimler sunmak için standart RAW biçimi bilgilerini iPhone görüntü işlemeyle birleştirir. Ayarlar>Kamera>Biçimler kısmından Apple ProRaw’u açın. Daha sonra istediğiniz gibi profesyonelce fotoğraflar çekebilirsiniz.

Siz de iPhone ile fotoğrafçılık workshopumuza katılmak isterseniz aşağıdan form gönderebilirsiniz.