Sipariş ve İade Şartları

Sipariş verdiğim ürün ne zaman teslim edilecektir?

Siparişiniz ortalama 1-3 iş günü içerisinde Yurtiçi Kargo firmasına verilmektedir. Kampanya ve özel indirim günlerinde vereceğiniz siparişiniz 3-5 iş günü arasında kargo firmasına teslim edilecektir.

 

Siparişimin durumunu nasıl öğrenebilirim?

Siparişiniz Kargo firmasına teslime hazır olduğunda sipariş onay e-posta ve SMS’i ile bilgilendirileceksiniz.

Sipariş teslimatının hangi aşamada olduğunu 0850 302 8595 nolu destek hattımızı arayabilir veya [email protected] adresine mail göndererek öğrenebilirsiniz.

 

Faturamın örneğini alabilir miyim?

Evet, siparişiniz için düzenlenmiş olan e-Faturanızı size gönderdiğimiz e-fatura bilgilendirme e-postası üzerinden ya da [email protected] adresinden talep edebilirsiniz.

Faturalarınız her zaman PDF formatında siparişlerinizin detayında saklanacaktır.

 

Teslimat ve fatura adreslerim farklı olabilir mi?

Evet, teslimat ve fatura adreslerin birbirinden farklı olabilir.

Tek yapmanız gereken sipariş esnasında “Yeni adres ekle butonundan yeni adres ekle’ ile talep ettiğiniz adresi fatura/ teslimat adresi olarak kutucuktan işaretlemek olmalı.

 

Kurumsal fatura alabilir miyim? 

Evet, sizin adınıza kurumsal bir fatura düzenleyebilmemiz için fatura adresi formu üzerinde yer alan bilgileri paylaşmanız gerekmektedir.

 

Siparişimi iptal etmek istiyorum ne yapabilirim?

Siparişinizi iptal etmek istemenize üzüldüğümüzü belirtmek isteriz. Siparişinizi verdikten sonra siparişten vazgeçtiyseniz faturanız kesilmeden önce iptal edebilmek için müşteri hizmetleri ekibimizi arayabilir ve iptal talebinizi, nedeni ile birlikte [email protected] adresine iletebilirsiniz.

Siparişinizin iptal edilmesi işlemi ilgili departman tarafından hızlıca tamamlanacak ve para iadeniz ödemeyi gerçekleştirdiğiniz yöntem ile kredi kartınıza, banka hesabınıza yapılacaktır.

 

Siparişimin iade süresi ne kadardır?

Siparişinizdeki ürün/ürünler iade koşullarına uygun olduğu takdirde, ürün/ürünleri 14 iş günü içerisinde ücretsiz olarak iade edebilirsiniz.

 

Ürün iadesi için koşullar nelerdir?

Ambalajı/paketi açılmamış/kullanılmamış ürünlerinizi teslim aldığınız veya siparişi verdiğiniz tarihten itibaren 14 (on dört) gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayarak iade edebilirsiniz. Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler ile kusurlu/arızalı/bozuk ürünler bu kapsamda iade alınamamaktadır.

Cayma hakkı kullanımı mevzuat gereği Tüketici sıfatı ile yapılan alımlarda geçerli olup ticari veya kurumsal alımlarda geçerli değildir.

İade edilmek istenen ürün, satın alındığı andaki gibi kusursuz, eksiksiz ve orijinal kutusunda ambalajı/paketi açılmamış olmalıdır. Ambalaj/paketi açılmış, kurulumu yapılmış ekran ve TV’ler, sim kart takılan, Wi-Fi bağlantısı, kullanıcı tanımlaması yapılan cep telefonları, notebook ve tabletler, iade alınamaz.

Kurulum gerekmeyen ürünler, kullanılmamış olsa dahi tekrar orijinal satış paketi satılabilir özelliğini kaybetmemiş olmalıdır.

 

Sipariş iade adresi nedir?

Siparişleriniz ile ilgili iadelerinizi Yurtiçi Kargo Firması’na ücretsiz teslim edebilirsiniz. İade için herhangi bir kargo ücreti ödemenize gerek bulunmamaktadır.

Kargo iade bilgisi için:

Müşteri No: 898758448
Ad / Ünvan Soyad: ARVATO LOJİSTİK DIŞ TİCARET VE E TİCARET HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİ-GÜRGENÇLER İADE 
Adres: ORTA MH. ATAYOLU CD. ÖZTAŞ SK NO: 8/1 TUZLA İSTANBUL
Birim: MERMERCİLER

 

Ürün arızalı / hasarlı / eksik / farklı ise nasıl iade edebilirim?

 Kurulum gerektiren ürünlerde ürün teslim alındıktan sonra 14 iş günü içinde yetkili servis tarafından kutu açılmalı ve arıza/hasar var ise servis raporu düzenlenmelidir. Teslimattan sonra 14 iş günün geçmesi durumlarında müşteri tarafından tespit edilen hasar ve arıza durumları için servis raporu düzenletmezseniz üründeki sorunu ispatlamak mümkün değildir.

Garanti kapsamındaki arızalı tüm ürünler için değişim işlemleri servis raporu ile yapılabilmektedir. Yetkili servisler tarafından yapılan inceleme sonucu değişim ve/veya iade kapsamında olduğu belirlenen ürünler için değişim/iade işlemi yapılır.

Herhangi bir sebep ile, müşteri tarafından taşınan ve taşıma kaynaklı hasar oluşan ürünlerde sorumluluk müşterimize aittir. Bu gibi durumlarda değişim/iade işlemleri yetkili servislerin onayına istinaden yapılabilmektedir

Değişim işlemleri 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'un maddeleri kapsamında yapılabilmektedir.